Ātrie kredīti Latvijā: kāpēc cilvēki aizņemas īstermiņā?

Pēc Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) datiem, ātrie kredīti joprojām ir stabili pieprasīti Latvijas iedzīvotāju vidū. Aizņēmēji izvēlas pieteikties ātrajiem jeb īstermiņa kredītiem vismaz divu iemeslu dēļ – šādi aizdevumi ir salīdzinoši ātri saņemami un var būt noderīgi visdažādākajās neparedzētās situācijās. Ātrie kredīti nav piesaistīti konkrētam pirkumam, tāpēc aizņēmēji var izmantot aizdevuma naudu pēc saviem ieskatiem. Šajā rakstā mēs pastāstīsim, kāpēc cilvēki izvēlas aizņemties līdz algas dienai, kā arī, kādos gadījumos ātrais kredīts var būt Tavas uzmanības vērts!

3 padomi, kā izvērtēt aizdevuma nepieciešamību

Ātrie kredīti ir paredzēti izmantošanai neieplānotās, pamatotās situācijās – ja esi interesējies par īstermiņa aizdevumiem, šāda frāze noteikti ir Tev pazīstama. Taču vispārīgie ieteikumi ir grūti izmantojami ikdienā, kad cilvēkam samērā ātri ir jānoskaidro, vai viņa dzīves apstākļi atbilst šim raksturojumam. Stāstām, kā izvērtēt dažādas situācijas un izvairīties no neapdomīgas aizņemšanās:

  • aizdevums var būt piemērots, ja bez papildu naudas Tava situācija pasliktināsies, piemēram, parādīsies parādi, nākotnē būt vajadzīga vēl lielāka summa, pasliktināsies veselība u.tml.;
  • īstermiņa aizdevums var palīdzēt tikai tad, ja esi simtprocentīgi pārliecināts par saviem ienākumiem, jo ātrais kredīts ir jāatmaksā pilnā apjomā jau no nākamās algas;
  • aizņemšanos var apsvērt, ja kopējie kredīta izdevumi nepārsniedz 20% – 30% no ikmēneša ienākumiem.

Savukārt, ja no neieplānotiem tēriņiem var mierīgi atteikties vai atlikt tos uz vēlāku laiku, ātrais kredīts visdrīzāk nav Tev nepieciešams. Lasi tālāk un uzzini, kādiem mērķiem visbiežāk noformē īstermiņa aizdevumus!

Pārskats par ātrajiem kredītiem Latvijā

Kā liecina jau pieminētā PTAC statistika, 2017. gadā vidējā viena no jaunā izsniegtā īstermiņa kredīta summa ir 306 eiro. Šī summa ir tikai drusku zemāka par minimālo algu un ir pietiekami liela, lai segtu arī apjomīgus ikdienas tēriņus, kas nebija iekļauti ikmēneša budžetā.

Latvijā ātros kredītus piedāvā nebanku kreditori, kas neprasa norādīt aizņemšanās iemeslu kredīta pieteikumā. No vienas puses, tas ir ērti, jo reti kuram gribas atklāt finanšu iestādei savas  personīgās dzīves detaļas, no otras puses, šāda pieeja sarežģī datu vākšanu statistikai. Tomēr dažādas aptaujas liecina, ka Latvijas iedzīvotāji visbiežāk noformē ātros kredītus, lai tiktu galā ar šādām situācijām:

  • negaidīti tēriņi. Tas ir visapjomīgākais aizņemšanās iemeslu sektors, kurā ietilpst medicīniskās izmaksas, jaunu ziemas apavu iegāde, saplīsušu cauruļu, veļas mašīnas vai datora remonts u.tml. Situācijā, kad nauda ir nepieciešama nekavējoties un atlikt pirkuma vai pakalpojuma apmaksu uz vēlāku laiku nav iespējams, daudzi izvēlas par labu ātrajam kredītam;
  • budžetā sākotnēji iekļautie tēriņi, kam mēneša beigās pietrūkst naudas. Mēdz gadīties arī tā, ka ātrais kredīts ir nepieciešams īres maksai, sabiedriskā transporta mēnešbiļetes iegādei vai pat interneta vai elektrības rēķinam. Ja mēneša garumā ir bijuši negaidīti tēriņi, ko cilvēks sedza no savas kabatas, naudas regulāro rēķinu apmaksai var pietrūkt;
  • apjomīgi izdevumi, ko nevar segt no iekrājumiem. Kā piemēru šāda veida izdevumiem var pieminēt aviobiļetes. Jāatzīmē, ka ātrie kredīti ir izmantojami nevis izklaidei, bet neatliekamiem braucieniem, piemēram, pie nopietni saslimuša radinieka vai citās ārkārtas ģimenes situācijās.

Mēs esam uzskaitījuši izplatītākos, bet ne vienīgos aizņemšanās iemeslus. Taču, neatkarīgi no kredīta izmantošanas mērķa, ikvienam kredīta ņēmējam ir svarīgi aizņemties atbildīgi. Kā to izdarīt, stāstām raksta turpinājumā!

Kredīta atmaksa – veiksmīgas aizņemšanās neatņemama daļa

Aizņemšanās īstermiņā ir steidzama finanšu palīdzība, kas jāizmanto tikai tad, kad kredīts ir vienīgais risinājums. Ja vari segt tēriņus, nepiesakoties aizdevumam, ir ieteicams izvairīties no aizņemšanās. Tāpat kredīta riskus var samazināt, daļēji finansējot pirkuma vai pakalpojuma apmaksu no saviem iekrājumiem. Šādā gadījumā aizdevuma summa samazinās, un kredīta atmaksa kļūst vieglāka.

Ja Tev jau ir noformēti aizdevumi citās kredītiestādēs, jauna kredīta nepieciešamība jāizvērtē divtik rūpīgi, jo atmaksāt divus un vairāk aizdevumus vienmēr ir grūtāk, pat cilvēkiem ar augstiem ienākumiem.

Lai veicinātu aizņēmēju finanšu pratību, nebanku kreditori ir izveidojuši speciālu vietni, kur var iepazīties ar atbildīgas aizņemšanās principiem – ienāc un iepazīsties ar noderīgiem kredītspeciālistu padomiem!

Ja esi izvērtējis savu situāciju un izlēmis, ka bez ātrā kredīta šoreiz neiztikt, izmanto mūsu palīdzību piemērotākā aizdevuma meklēšanā!

Visi ātrie kredīti vienuviet – NetCredit.lv platformā

Mēs, kredītu salīdzināšanas platforma NetCredit.lv, piedāvājam iepazīt ātro kredītu nozari, salīdzināt aizdevumus un veikt informētu izvēli. Meklējot informāciju par dažādiem aizdevumiem patstāvīgi, var zaudēt vērtīgu laiku un palaist garām draudzīgus piedāvājumus, kas atrodas tālāk par meklētāja pirmajām divām lapām. NetCredit.lv Tavā vietā ir apkopojis galveno informāciju par visiem Latvijā strādājošajiem nebanku kreditoriem, un Tev atliek tikai salīdzināt un izvēlēties!

Ātrais kredīts var izpalīdzēt sarežģītā situācijā, taču, lai aizņemšanās sagādātu tikai pozitīvu pieredzi, Tev jāizvērtē ikviena piedāvājuma plusi un mīnusi. Izmanto NetCredit.lv salīdzināšanas platformu un uzzini, kādi ātrie kredīti ir piemēroti Tev!